Ako vybrať správnu autosedačku
Ako vybrať správnu autosedačku
Majitelia automobilov, ktorí sú zároveň rodičmi detí vo veku do 12 rokov, by mali automaticky pri narodení svojho dieťaťa investovať do detskej autosedačky. S rastom dieťaťa by ju mali meniť za príslušnú kategóriu podľa výšky a váhy dieťaťa. Malo by to byť pre všetkých rodičov úplnou samozrejmosťou. Hoci svojich potomkov chránime pred úrazom doma či na ihrisku, v aute máme pocit, akoby boli voči zraneniam imúnni.
Musíme si uvedomiť, že u dieťaťa nemôžu vzhľadom na jeho výšku poskytnúť dostatočnú ochranu klasické bezpečnostné pásy. Preto by malo byť pripútané v autosedačke. Nepripútané dieťa sa totiž pri náraze vozidla mení na projektil. Malé dieťa pripútané iba klasickým bezpečnostným pásom sa na projektil mení tiež, silou nárazu je zatlačené do sedadla a spod pásu ľahko vykĺzne. Môže utrpieť vážne zranenia, prípadne vyletieť cez predné či bočné okno von z auta. V prípade, že sú rodičia či iné osoby ťažko zranené alebo v bezvedomí, záchranári sa o dieťati nemusia dozvedieť. V takom prípade môže zomrieť, hoci pri včasnom zásahu existovala nádej na jeho záchranu.
Autosedačky vyberáme podľa výšky a hmotnosti dieťata
Homologizovaných je päť hmotnostných kategórií autosedačiek, približne odstupňovaných aj podľa veku dieťaťa. Môžeme všeobecne povedať, že vyberáme podľa veku, hmotnosti a výšky dieťaťa. Od tzv. škrupiniek pre dojčatá po podsedáky, určené pre deti, ktoré sa už blížia k veku 12 rokov, či sú vyššej alebo silnejšej postavy. Dieťa sa v nich pripútava štandardným bezpečnostným pásom. Skutočnosť, že sedí vyššie, ho chráni pred udusením pásom pri prípadnej nehode, alebo pred vykĺznutím spod pásu. Niektoré autosedačky spĺňajú požiadavky pre viac kategórií (viď homologizačný štítok). Autosedačky majú buď vlastné popruhy (nižšie kategórie), alebo ich nemajú a využívajú štandardné bezpečnostné pásy vozidla.
Podľa normy ECE R44/04 sa detské autosedačky delia na päť kategorií podľa hmotnosti dieťaťa:
1. Autosedačky umiestnené v protismere jazdy
Môžeme ich klasifikovať aj ako autosedačky pre bábätká. Bábätká do 10 kg musia byť umiestnené v aute v protismere jazdy, alebo až kým dieťa hlavičkou neprerastie chrbtovú opierku autosedačky. Takáto autosedačka je pre bábätká vynikajúca aj preto, že deti v tomto veku veľa spia. Autosedačky 0, 0+ vám umožňujú spiace dieťa prenášať bez rušenia spánku.
Ak by ste chceli takúto autosedačku vymeniť za autosedačku vyššej kategórie, vaše dieťa musí zvládnuť sedieť bez opory minimálne pol hodinu. V každom prípade sa odporúča ponechať dieťa v autosedačke tejto kategórie do 10-13 kg, pretože poloha v protismeru jazdy je bezpečnejšia a lepšie chráni hlavu, krk a chrbticu dojčaťa.
Kategória 0 a 0+ (Autosedačky 0-10-13 kg)
Kategória 0 je určená pre deti vo veku do jedného roka a hmotnosti max. do 10 kg. Kategória 0+ je určená do 13 kg. Autosedačky hmotnostnej kategórie 0 a 0+, ľudovo nazývané škrupinky či prenosné vajíčka, sa používajú pre dojčatá, ktoré ešte nedokážu sedieť. Tieto autosedačky pre najmenšie deti lúžia ako „ulita“ na prevážanie v aute i prenášanie dieťaťa na kratšie vzdialenosti.
Autosedačky kategórií 0/0+ sa pripevňujú zásadne v rotismere jazdy, a to bezpečnostnými pásmi pre dospelých. Pre autosedačku 0+ je povolená aj montáž na predné sedadlo. Samozrejme za podmienky deaktivovaného airbagu spolujazdca. predné sedadlo spolujazdca by v tomto prípade malo byť posunuté čo najviac dozadu.
Táto vymoženosť vám umožňuje vizuálny kontakt s dieťaťom počas jazdy autom vo dvojici. Zvyčajne má aj rukoväť, ktorá umožňuje prenášanie dieťaťa. Väčšinou sa vyznačujú aj funkciou hojdania, ktorá sa využíva mimo auta. Niektoré autosedačky je možné nasadiť na vhodný podvozok. Táto kombinácia sa volá „travel system“.
Kombinované autosedačky
Kombinované autosedačky sú autosedačky, ktoré sa môžu používať v oboch smeroch – protismere jazdy, ale aj v smere jazdy. Deti v nich najprv sedia v protismere jazdy (do 13 kg) a potom sa autosedačka otočí do smeru jazdy na kategóriu 1 (18 kg).
Tieto autosedačky sú ťažšie a nemajú rukoväť na prenášanie. Takúto autosedačku sa oplatí vyskúšať v aute, či vám vyhovuje v oboch pozíciách.
Kategória 0/0+/1 (Autosedačky 0-18 kg)
Podľa niektorých delení poznáme aj kategóriu 0/1 – je to kategória veľmi univerzálna, pretože je určená pre deti vo veku od 0 do štyroch rokov s hmotnosťou max. do 18 kg. Takáto autosedačka sa môže použiť v protismere jazdy pre deti do 13 kg (cca 12-15 mesiacov) na prednom či na zadnom sedadle.
Keď už vaše dieťa dosiahlo 9 kg, môže sa umiestniť v smere jazdy. Autosedačka je k sedadlu auta pripevnená buď klasickým bezpečnostným pásom alebo priečnym pásom. Dieťa je k autosedačke pripútané integrovanými bezpečnostnými pásmi. Pri mnohých modeloch sa stretávame aj s polohovateľnou chrbtovou opierkou, pre lepšie pohodlie, ktoré je použiteľné len keď je autosedačka umiestnená v smere jazdy auta. Túto autosedačku určite využije Vaša ratolesť dlhšie ako predchádzajúce typy, ale nie je vhodná na ustavičné vyberanie a vkladanie do auta, ako aj na prenášanie.
Vanička slúžiaca ako autosedačka
Na trhu sa objavili aj nové typy cestovných hlbokých vaničiek, ktoré sa môžu používať aj na prevážanie dieťaťa v aute. Takáto cestovná vanička sa upevňuje dvoma bezpečnostnými pásmi na zadné sedadlá auta a dieťa tak cestuje v polohe bokom. Dieťa je v nej pripútané trojbodovými bezpečnostnými popruhmi. Takáto prenosná hlboká vanička zaberá dve až tri miesta na zadných sedadlách auta, podľa uloženia bezpečnostých pásov v aute.
Tieto cestovné vaničky sú veľmi praktické pre novorodencov, nakoľko v nich dieťa môže
ležať. Mnohí experti na autosedačky sa predsa zhodujú v názore, že aj keď tieto vaničky
spĺňajú predpísané bezpečnostné normy, neposkytujú rovnaký stupeň ochrany ako
autosedačky umiestňované v protismere jazdy.
• Homologované vaničky – luxusné typy kočíkov
majú špeciálnu konštrukciu vaničiek, v ktorých je možné prepravovať deti vo veku do jedného roka. Vanička je prispôsobená na fixáciu bezpečnostnými pásmi a je vybavená aj bezpečnostnými popruhmi vo vnútri vaničky.
• Homologované polohovateľné vaničky – niektoré typy športových kočíkov majú špeciálne hlboké vaničky, ktoré sa vedia pretransformovať do autosedačky zdvihnutím chrbtovej opierky. Takéto vaničky majú tiež rukoväť na jednoduchšie prenášanie, ktoré slúži aj na bezpečný prevoz detí vo veku do jedného roka.
AUTOSEDAČKY UMIESTNENÉ V SMERE JAZDY
Keď vaše dieťatko dosiahne aspoň 9 kg svojej váhy (zhruba v 9-12 mesiacoch), zrejme si všimnete, že vyrástlo svoju prvú autosedačku – umiestnenú v protismere jazdy. Ak chcete svoje dieťa prevážať naďalej bezpečne, je čas poobzerať sa po novej autosedačke vyššej kategórie, ktorá sa umiestňuje už v smere jazdy.
Tieto autosedačky nemajú rukoväť na prenášanie, sú predurčené, aby boli umiestnené stále v aute. Niektoré majú 5-bodové integrované pásy a autosedačka je pripevnená bezpečnostnými pásmi auta. Iné, vyššie kategórie pre staršie deti, sa pripútavajú iba bezpečnostnými pásmi auta, okolo celej autosedačky aj s dieťaťom.
Niektoré autosedačky sú menšie, užšie, hlbšie, vyššie… Autosedačka by nemala iba vyhovovať dieťaťu, ale mala by pasovať aj do auta, aby ju vedel bezpečnostný pás obopínať. V prípade viacerých autosedačiek by sme mali dbať na to, aby sa do priestoru auta všetky vošli.
Kategória 1 (Autosedačky 9-18 kg)
Je určená deťom vo veku od deviatich mesiacov do štyroch rokov s hmotnosťou medzi
9 až 18 kg. V autosedačkách kategórie I sedí dieťa v smere jazdy, pripútané je integrovaným päťbodovým bezpečnostným pásom. Jeho výška sa väčšinou dá prispôsobiť rastu detského pasažiera. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá, ale pokiaľ je dieťa ešte malé, môžu byť inštalované aj protismere jazdy. Tieto autosedačky musia byť povinne vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku. Autosedačka samotná sa k sedadlu auta pripevňuje štandardným bezpečnostným pásom alebo systémom ISOFIX. Model, pre ktorý sa rozhodnete, by mal mať polohovanie chrbta, malé deti často spia, je teda vhodné, aby sa autosedačka dala nakloniť.
Kategória 1/2 (Autosedačky 9-25 kg)
Takto kombinácia autosedačiek sa už skladá z dvoch častí. Je určená pre deti od 9 kg do 25 kg čo predstavuje cca 1-6 rokov. Do 25 kg je to klasická autosedačka umiestnená v smere jazdy na zadnom sedadle. Zadná opierka sa dá odpojiť a zostáva nám podsedák, ktorý zdvíha dieťa do správnej výšky na pripútanie sa pásom pre dospelých. Pri týchto modeloch sa stretávame s nastaviteľnou opierkou hlavy a chrbta, ako aj opierkou na ruky. Táto autosedačka má vždy svoje bezpečnostné pásy (pre malé deti), ako náhle dieťa vyrastie, pásy odstránite a dieťa pútate pásom automobilu. Nevýhodou tejto kombinácie je absencia polohovania sklonu zadnej časti.
Kategória 2/3 (Autosedačky 15-36 kg)
Variabilná autosedačka, vhodná pre deti od 15-36 kg.
Sú to zväčša široké a vysoké nastaviteľné autosedačky a nastavujú sa na prispôsobenie sa dieťaťu počas jeho rastového vývoja. Rovnako sa dá nastavovať aj chrbtová opierka a uhol na vedenie bezpečnostného pásu auta.
Väčšinou sa pripútavajú bezpečnostnými pásmi auta.
Kategória 3 - tzv. booster (Podsedák do auta)
Je určená deťom vo veku od cca 5-12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá. Vo všeobecnosti sú bez operadla. Samotný podsedák bez operadla posunie dieťa do takej výšky, aby mohlo byť pripútané pásom pre dospelých. Podsedák musí byť na sedadlo auta pripevnený tak, aby sa pri na náraze neuvoľnil. Pri tomto type je veľmi dôležité výškové nastavenie, aby sa pás nikdy nenachádzal v blízkosti krku.
Pri čelnom náraze je dieťa nesediace na podsedáku zatlačené do sedadla, to je mäkké a dieťa sa spod pásu ľahko vyšmykne. Tomu vie zabrániť podsedák, ak je dostatočne tvrdý. Bohužiaľ lacné polystyrénové podsedáky túto úlohu plnia iba čiastočne, a preto doporučujeme použiť tvrdé plastové podsedáky pokiaľ je to možné.
Bezpečné autosedačky
Okolo správneho výberu detskej autosedačky existujú rozsiahle návody a množstvo odporúčaní. V našich podmienkach však budeme radi, ak si väčšina motoristov kúpi aspoň najlacnejšiu s homologizačným štítkom od výrobcu.
Pre bezpečný prevoz detí je dôležitá zodpovedajúca veľkosť autosedačky. Komfort obsluhy a uchytenia v aute zodpovedá nákupnej cene. Deti vyššie ako 150 cm a ťažšie ako 36 kg rozhodne do autosedačky nepatria, menšie však áno. Na kupovanej autosedačke by mal byť homologizačný štítok s menom výrobcu, vyznačenou kategóriou i rozsahom váhy dieťaťa, skúšobný symbol či kód krajiny, kde bola autosedačka schválená. Ideálne je kúpiť autosedačku v špecializovaných obchodoch s detskými potrebami, lacnejšie autosedačky napr. v hypermarkete. Spektrum cien autosedačiek je obrovské, všeobecne sa dá povedať, že kvalita autosedačiek odpovedá ich cene. Kvalitná autosedačka prípadne podsedák z hypermarketu, ktoré majú homologizačný štítok, tiež splnia svoj účel.
Pred kúpou autosedačky by vás mali zaujímať nasledovné informácie a to v poradí dôležitosti.
- NORMA A BEZPEČNOSŤ
Prvoradá pri kúpe autosedačky je určite bezpečnosť. Bezpečnosť preverujú dynamické testy. Pri kúpe autosedačky si treba pozorne prečítať štítok, označujúci súlad s bezpečnostnými normami. Každé zádržné zariadenie pre deti, ktoré sa používa vo vozidle v premávke na pozemných komunikáciách, musí byť homologizované podľa Predpisu EHK OSN č. 44 v platnej sérii zmien a označené homologizačnou značkou.
ECE R44/04 je Európska bezpečnostná norma
pre detské autosedačky. Táto norma vyžaduje pri preprave detí v automobiloch používanie príslušného bezpečnostného systému. Je dôležité prepravovať dieťa v autosedačke a zabezpečiť jej správne nastavenie a montáž. Norma ECE R44/04 však nechce byť iba právnym nariadením, ale predovšetkým má zabezpečiť ochranu dieťaťa v aute. Autosedačka, ktorá spĺňa normu ECE bola otestovaná v skúšobných ústavoch, prešla nárazovými a “roll-over” (“kotrmelcovými”) skúškami a skúškou trvanlivosti pri testovaní rôznych jej dielov. Zavedenie takejto normy bolo nutné vzhľadom na stále modernejšie vybavenie vozidiel a rastúce požiadavky na ich kvalitu a bezpečnosť.
Homologizácia podľa medzinárodného predpisu EHK OSN č. 44-03 (03 je séria zmien predpisu EHK č. 44), najnovšie 44-04 musí byť vyznačená na autosedačke. Tá sa potom nemusí osobitne schvaľovať na Slovensku ani v Čechách. Podľa zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách sa správa o homologizácii
typu systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, udelená iným štátom, na základe medzinárodných zmlúv uznáva na území Slovenskej republiky. Sem patrí aj zádržné zariadenie pre deti, teda aj detská autosedačka. Pri homologizácii sa testujú všetky dôležité vlastnosti, najmä bezpečnosť a materiál. Ten nesmie byť horľavý a toxický, musí mať určité rozmery, nesmie mať žiadne ostré výčnelky a kovové časti musia odolávať korózii. Materiál musí byť tak isto schopný absorbovať energiu pri náraze. Popruhy musia spĺňať rozmerové a pevnostné predpisy, rovnaká zásada sa týka zapínacích praciek.
Každý schválený zádržný systém (autosedačka) dostane homologizačnú značku. Z nej sa dá zistiť výrobca, hmotnostná trieda, krajina pôvodu a tým aj schvaľovací orgán a číslo homologizácie. Predpis EHK OSN 44/03, 44/04 je zhodný pre všetkých výrobcov. Bezpečnosť by teda mali garantovať všetky schválené autosedačky bez ohľadu na to, či sú z polystyrénu, vstrekovaného alebo lisovaného plastu, či majú kovový rám. Rozdiely by mali byť len v pohodlí prepravovaných detí, remeselnej kvalite vypracovania a samozrejme v cene.
Všetky detské autosedačky, aby boli schválené a odporúčané pre predaj na trhu, musia mať tzv. homologizačný štítok, ktorý obsahuje údaje o výrobcovi (resp. obchodnú značku, názov autosedačky), o možnostiach použitia podľa typu vozidla (napr. universal – pre všetky značky áut), hmotnostné kategórie, medzinárodnú homologizačnú značku (písmeno E a číslo štátu, ktorý ju udelil, napr. E2 = Francúzsko), číslo schválenia. K autosedačke samozrejme patrí aj podrobný návod na obsluhu v slovenskom jazyku. Autosedačky s homologizačným štítkom prešli tzv. dynamickými testami, pri ktorých sa simuloval náraz spredu, zozadu a prevrátenie vozidla. Pre lepšiu interpretáciu hore uvedeného vám ponúkame konkrétnu vizuálnu ukážku homologačného štítka:
• názov výrobcu
• hmotnostná trieda
• E1 určuje krajinu pôvodu v tvare Ex, pričom x je číslo štátu
pridelené v systéme EHK OSN
• 04 – ECE R44/3 výrobok spĺňa normu EHK OSN 44/03
• 0000000000 – číslo úradného povolenia
VÁHA VÁŠHO DIEŤAŤA JE SMERODAJNÁ
Pri výbere autosedačky pre vaše dieťatko sa riaďte v prvom rade hmotnosťou, výškou dieťaťa. Až keď autosedačka splní tento parameter, tak sa môžete zaoberať jej výzorom. Snažte sa nevyberať príliš veľkú autosedačku so snahou, aby vydržala niekoľko rokov. Ak hlavička dieťaťa presahuje chrbtovo-hlavovú opierku je čas na výmenu autosedačky za väčšiu.
Upevnenie a výber autosedačky
Pri takom veľkom množstve modelov áut, ich integrovaných bezpečnostných pásoch nie je možné, aby všetky autosedačky pasovali do všetkých automobilov. Je preto základom nájsť takú autosedačku, ktorá sa hodí k vášmu autu, dá sa pevne pripevniť a pás zviera správny uhol. Najmúdrejšie je autosedačku vyskúšať pred kúpou v aute a dieťa do nej posadiť. Ak náhodou nemáte tú možnosť vyskúšať si autosedačku (napríklad keď nakupujete cez internet), určite nezabúdajte na záruku a ak vám v aute nebude sedieť, môžete ju vrátiť.
- JE AUTOSEDAČKA ĽAHKO INŠTALOVATEĽNÁ?
Aj tá najdrahšia autosedačka, s kompletnou výbavou nie je bezpečná, ak si pozorne neprečítate manuál a nenainštalujete ju do Vášho auta poriadne. Prečítajte si inštrukcie výrobcu ako inštalovať autosedačku a používať ju tak, ako sa odporúča.
- Cena autosedačky
Ceny autosedačiek sú rozdielne presne tak ako ceny nových automobilov. Najlacnejšie sú základné typy bez opierky, vystužených vankúšikov a centrálnej regulácie pásu. Ceny závisia od hmotnostnej kategórie, vypracovania, prídavných prvkov, kvality materiálov, svoje robí aj značka výrobcu. Ku každej autosedačke musí byť priložený návod v národnom jazyku.
Poťah autosedačky
Keďže všetky predávané autosedačky musia spĺňať bezpečnostné normy, pri kúpe sa ľudia po zohľadnení hmotnostnej kategórie orientujú najmä podľa subjektívnych faktorov. Poťah môže byť viac alebo menej čalúnený, od čoho závisí aj cena. Zohľadniť treba aj materiál. Bavlnený poťah je jednoznačne lepší, umelé materiály totiž nesajú pot a dieťa sa v nich viac potí. Poťahy sa pri znečistení dajú zvliecť a vyprať. Mali by sa prať ručne, pranie v práčke sa neodporúča.
- Autosedačka zo Secondhandu?
Zaujímavá je kúpa autosedačky „z druhej ruky“. Inzertné noviny či internet ponúkajú slušný výber vo viacerých hmotnostných kategóriách. Pri kúpe použitej autosedačky však treba venovať pozornosť jej prípadným poškodeniam. Každá detská autosedačka z druhej ruky má svoju históriu. Neviete akým spôsobom sa používala a či nebola použitá v prípade dopravnej nehody. Často takýmto výrobkom chýba návod na použitie alebo nie je kompletná, a neviete ani či vyhovuje európskej bezpečnostnej norme ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Finančné výhody by nemali hrať dôležitejšiu rolu ako bezpečnosť vášho dieťaťa. Kúpe použitých autosedačiek sa treba podľa možnosti vyhnúť.
Autosedačka s Isofixom
Väčšinu detských autosedačiek konštruujú výrobcovia automobilových sedadiel. Preto boli takéto autosedačky ešte donedávna často vhodné len pre niektoré typy automobilov, zatiaľ čo do iných sa nehodili. Systém ISOFIX zaisťuje upevnenie autosedačky priamo ku konštrukcii vozidla tým, že mechanizmus autosedačky sa zasunie do pevných úchytných bodov. Nevýhodou systému ISOFIX je, že potrebuje autosedačky prispôsobené tomuto zaisteniu.
Také autosedačky potom nemožno používať univerzálne v automobiloch, ktoré systémom ISOFIX vybavené nie sú. To môže byť problém, ak používate viac druhov vozidiel. Často krát sa definuje aj ako univerzálne riešenie bezkonkurenčnej bezpečnosti pre deti. Bol navrhnutý na zabezpečenie bezpečného pripútania autosedačky k autu a to bez použitia bezpečnostných pásov auta.
Tento systém zvyšuje bezpečnosť v prípade nárazu. Výrobcovia detských autosedačiek zabudovávajú systém Isofix na sedačky, aby zapadali do systémov Isofix nainštalovaných v automobile.
S upínačmi ISOFIX je autosedačka lepšie zabezpečená proti nežiaducemu pohybu a natočeniu počas nehody. Dôsledkom natočenia môže byť kontakt časti tela s interiérom vozidla, ku ktorému by nedošlo v prípade pevného upnutia. Riziko vzniku zranení je preto nižšie.
- Isofix na prednom sedadle
Tento systém už nevyžaduje pripevnenie autosedačky pomocou bezpečnostných pásov auta. Autosedačka sa zabezpečuje pomocou 3 upevňovacích miest v zadnej časti autosedačky,
ktoré sa zacvaknú do Isofixového zariadenia nainštalovanom v aute. Spolu tvoria pevné spojenie medzi sedačkou a vaším autom. Nebezpečie nesprávnej inštalácie je minimálna a to vďaka viditeľným ukazovateľom, ktoré ukážu, či autosedačka je, alebo nie je správne upevnená. Tri kroky uchytenia:
• Uchytenie autosedačky zaklapnutím do ok v zadnom sedadle automobilu
• Pripevnenie tretieho istiaceho bodu. U niektorých výrobkov je týmto bodom vrchný pás, ktorý sa upevní v priestore kufra alebo zadného sedadla na príslušný upevňovací bod. Iné výrobky majú špeciálnu „nohu“, ktorá sa zafixuje o podlahu automobilu.
• Kontrola značiek: tie vám potvrdia, že sú klipsy správne zaklapnuté.
- Prečo si vybrať autosedačku s Isofixom?
Bezpečnejší systém zadržania autosedačky v prípade nehody, kedy je autosedačka pevne pripevnená k sedadlu auta.
• Riziká chybného uchytenia sedačky znižuje garantovaný bezpečnostný systém.
• Časť zlyhaní detských zádržných systémov pri nehodách je zavinená ich chybným upevnením a systém ISOFIX možnosť nesprávnej inštalácie detskej autosedačky odstraňuje.
- Zoznam aut s Isofixom sa rozširuje!
Od februára 2006 sú výrobcovia automobilov povinní vybaviť nové vozidlá systémom Isofix, či sa bude jednať o nižšiu alebo vyššiu triedu. Pokiaľ ide o staršie modely, ktoré sú už na trhu, výrobcovia ich musia týmto systémom vybaviť do roku 2011.
Najjednoduchšie ako zistíte či má vaše auto Isofix je kontaktovať výrobcu vášho automobilu, prípadne jeho distribútora. Alebo sa môžete sami presvedčiť a z manuálu auta vyzistiť, či vaše auto má Isofix alebo nie. V tom prípade by ste mali nájsť v aute spodné kotviská alebo kovové výstupy na upevnenie za zadnými sedadlami. V každom dobrom autoservise by vám mali túto informáciu tiež potvrdiť.
- Ako zistíte, či autosedačka pasuje do auta
Ak máte vo vašom aute nainštalovaný Isofix, autosedačka s Isofixom by mala pasovať do vášho auta. Výrobcovia áut aj autosedačiek sa dopĺňajú a k spokojnosti zákazníka potrebujú, aby tieto dva komponenty zapadali do seba, takže väčšinou sú univerzálne. Technológia Isofix stále napreduje a stále viac sa zdokonaľuje a prispôsobuje výrobcom áut. Preto sa vždy presvedčte, či tá vaša autosedačka Isofix je kompatibilná s vašim autom. Odborníci by vám však mali vedieť poradiť, ktorá autosedačka sa hodí do akého auta.
- Čo robiť, ak auto nie je vybavené Isofixom?
Skontrolujte, či autosedačka s Isofixom, ktorú kupujete, môže byť tiež upevnená trojbodovým bezpečnostným pásom auta. Väčšina dostupných autosedačiek s Isofixom je v dnešnej dobe skonštruovaná tak, aby sa dala uchytiť aj v automobile bez Isofixu.
Kúpa a výber autosedačky
Na nákup autosedačky vezmite dieťa so sebou, a vyskúšajte mu ju či:
• nie je príliš úzka
• je dobre tvarovaná
• nie je príliš tvrdá
• sa sedí dieťaťu v nej pohodlne
• nie sú na dosah ostré hrany
• nepresahuje hlava dieťaťa opierku
• sú bezpečnostné pásy, ktorými je dieťa pripútané v správnej výške
• nevedú pásy cez krk dieťaťa
AKÁ JE ŽIVOTNOSŤ
• Priemerná životnosť plastových častí je pri skupine 0 päť rokov.
• Pôsobenie UV žiarenia mení vlastnosti plastu.
• Aj malá nehoda môže spôsobiť poškodenie autosedačky, aj keď na prvý pohľad nie
je viditeľné. Po nehode musí byť autosedačka vymenená.
• Výrobcovia neodporúčajú používať autosedačky dlhšie ako 5 rokov.
VŽDY
Používajte zádržný systém vhodný pre váhovú kategóriu vášho dieťaťa a jehodispozície.
Zapnite bezpečnostné pásy pri každej jazde. Mali by pohodlne priliehať, s voľnosťou na jeden-dva prsty medzi dieťaťom a pásmi.
Pozorne si prečítajte zaisťovacie inštrukcie. Ak máte pochybnosti, kontaktujte výrobcu.
Narábanie s autosedačkou si vyskúšajte pred tým, ako do nej posadíte po prvý krátdieťa.
Pravidelne kontrolujte autosedačku a uistite sa, či je bezpečná.
Nedovoľte dieťaťu, aby sa hralo s prackami na bezpečnostných pásoch.
Pravidelne kontrolujte bezpečnostné pásy, či nie sú opotrebované, ako aj pracky a sedadlo.
Skontrolujte, či sú ramenné pásy kúsok pod ramenami dieťaťa v autosedačkách skupiny 0 a 0+ alebo jemne nad ramenami v autosedačkách v smere jazdy.
Pravidelne sledujte dieťa v prídavnom spätnom zrkadle a vyvarujte sa ustavičnému otáčaniu na zadné sedadlá počas riadenia vozidla.
NIKDY
Nepoužívajte použité autosedačky, nakoľko môžu obsahovať skryté poškodenie v štruktúre.
Nepoužívajte autosedačku, ktorá prekonala autonehodu, aj keď len malú. Môže mať skryté poškodenie.
Nepoužívajte vankúše alebo iné podložky miesto podsedáka na podporu dieťaťa v aute, pretože mu neposkytne potrebný stupeň ochrany v prípade nehody.
Kovové pracky sa rýchlo zohrievajú v letných mesiacoch, preto by sa nemali vystavovať slnku. Nepoužívanú autosedačku ochránite ochranným krytom.
Nenechávajte v aute ťažké a ostré predmety, pretože môžu spôsobiť vážne zranenia v prípade nehody.
Nenechávajte dieťa samotné v aute ani na chviľu.
Neprerábajte a nezväzujte pracky v snahe predísť detskej hre, pretože môžete vážne ovplyvniť uvoľniteľnosť pracky v prípade nehody.
Nepášte dve deti do jedného bepečnostného pásu.
Opodstatnenosť autosedačky
Autosedačky v absolútnej väčšine prípadov výrazne znižujú možnosť vzniku zranení pri dopravnej nehode. Pri náraze vozidla na pevnú prekážku rýchlosťou 50 km/h sa pri použití pásov dajú očakávať ľahké až stredné zranenia, kým bez pásov poranenia kritické. Detská autosedačka plní predovšetkým zádržnú funkciu, teda rovnakú ako bezpečnostné pásy u dospelého pasažiera.
Kontaktné sily, pôsobiace na nepripútaného pasažiera, závisia od nárazovej rýchlosti, tuhosti interiéru vozidla, veľkosti kontaktnej plochy a hmotnosti pasažiera, resp. príslušnej časti tela. Ak matka drží dieťa na rukách a auto narazí rýchlosťou 60 km/h na pevnú prekážku, dieťa touto rýchlosťou narazí do interiéru auta. Keby mala matka v rukách udržať dieťa hmotnosti 5 kg počas takého nárazu, potom by musela byť schopná udržať približne 150 kg.
Ktoré sedadlo je pre autosedačku najbezpečnejšie? Každý pasažier je pri dopravnej nehode vystavený dvom rizikám. Dôsledkom extrémneho spomalenia pri zrážke je náraz nepripútaného tela na interiér rovnakou rýchlosťou, ako sa pohybovalo vozidlo pred zrážkou. Deformácia exteriéru vozidla sa zasa prenáša do interiéru, pričom následkom je ďalšie silové pôsobenie na pasažiera. Z hľadiska spomalenia poskytuje autosedačka rovnakú ochranu na každom sedadle. Štatisticky najbezpečnejšie miesto je zadné pravé sedadlo. Neznamená to však, že dieťaťu sa tu nemôže nič stať, má len štatisticky najvyššiu šancu na prežitie.
O dôležitosti používania autosedačiek niet pochýb, preto bude dôležité, aby si túto skutočnosť osvojili rodičia aj bez nátlaku zákona.
Základné pravidla používania autosedačiek:
Ak sa práve chystáte kúpiť autosedačku, alebo už doma nejakú máte, nezabudnite, že
• deti nižšie ako 150 cm a mladšie ako 12 rokov nesmú byť pripútané normálnymi bezpečnostnými pásmi. Mohli by im spôsobiť poranenia v oblasti brucha a krku.
• deti ani dojčatá sa nesmú v žiadnom prípade prepravovať na rukách či v lone iných osôb.
• počas jazdy nesmie dieťa stáť alebo kľačať na sedadlách. V prípade nehody môže zraniť seba alebo iné osoby v aute.
• ak sa deti v autosedačke nakláňajú dopredu alebo sedia v nesprávnej polohe, zvyšuje sa riziko ich zranenia. Osobitne to platí na prednom sedadle v aute vybavenom airbagom spolujazdca.
• ak sa dieťa v autosedačke pripútava štandardným bezpečnostným pásom (kategória II a III), jeho horná časť musí byť vedená cez stred ramena a zároveň priliehať k hornej časti tela. V žiadnom prípade nesmie prechádzať cez krk.
• spodná časť pásu musí ísť cez bedrá a pevne k nim priliehať. Nesmie prechádzať cez brucho.
• ak chcete vášmu dieťaťu poskytnúť čo najlepšiu ochranu neuspokojte sa s hocijakou autosedačkou.
• správne uchytenie autosedačky v aute i pripútanie dieťaťa v nej sú základom pre plnú ochranu vášho dieťaťa.
• podsedáky (alebo aj sedáky, podzadníky či podložky) pre väčšie deti , plnia svoju úlohu len v prípade správneho pripútania dieťaťa.
• používanie podsedákov zlepšuje pripútavanie detí bezpečnostnými pásmi v oblasti krku a brucha, hovorí sa o tzv. pásovej geometrii. Pozor! Pás nesmie viesť blízko krku chránenej osoby.
• deti môžeme posadiť na podsedák, len ak presiahli odporúčanú hmotnosť a výšku detskej autosedačky, ale nikdy nie skôr! Informujte sa a overte si to v návode.
• neumiestňujte žiadnu autosedačku na sedadlo vybavené airbagom. Jeho nafúknutie môže mať pre dieťa smrteľné následky. V prípade, že dieťa z rôznych dôvodov (lepšia kontrola, dvojsedadlové auto…) musí sedieť vpredu, deaktivujte ich. Pozor aj na bočné airbagy!
• jazdiť treba opatrne a bezpečne.
• pri každej novej jazde autom prispôsobte pásy optimálne telu a oblečeniu dieťaťa.
• čas cestovania, hlavne dlhšie trasy, zvoľte podľa dennému režimu dieťaťa, napr. dieťa zvykne spávať okolo obeda.
• ak sa dieťa samo odpáše alebo začne priveľmi vyžadovať vašu pozornosť je lepšie radšej zastaviť na bezpečnom mieste, zostať chvíľu s dieťaťom a pred ďalšou cestou znova upraviť bezpečnostné pásy a popruhy.
• na krátke trasy nemusíte ísť autom. Uvedomte si, že vaše dieťa sa bezpečne naučí pohybovať v doprave a spozná pravidlá cestnej premávky, len ak budete spolu chodiť aj pešo.
• nákup u odborníkov, ktorí vám montáž autosedačky predvedú priamo vo vašom aute a správne vám ju nastavia je lákavá ponuka.
• na autosedačkách, ktoré sú určené na ochranu vašich najbližších sa neoplatí šetriť.
• uchytenie autosedačky v aute je možné na zadných sedadlách ako i na prednom sedadle spolujazdca (tu vždy len chrbtom k smeru jazdy!), ale pre istotu konzultujte návod na použitie vydaný výrobcom.
• hoci deti milujú pohyb a zväčša nechcú byť v aute pripútané, nemali by ste podceniť váš príklad a tiež si zapnite pásy, hoci vám to nemusí byť príjemné a požiadajte o to aj všetky osoby v aute. Vždy vysvetlite deťom, prečo je dôležité sa zapásať. (napr. „Tak ako máš topánočky na nohách, aby ich chránili, tak musí každé dieťaťko sedieť v autosedačke, aby ho tiež chránila.“).
• autosedačku je najlepšie vyberať spolu s dieťaťom. Opýtajte sa, či sa mu pohodlne sedí, skontrolujte opierku hlavy, nemala by presahovať horný okraj autosedačky. Opierka hlavy je dôležitá, lebo zabraňuje tomu, aby si dieťa pri náraze zlomilo väzy.
• pásy musia byť v dobrej výške, aby dieťa nevykĺzlo.
• poznať dobre návod na použitie autosedačky vám pomôže chrániť dieťa v plnom rozsahu. Majte ho v aute vždy poruke.
• veľkou pomocou pre nákup autosedačky sú porovnávacie testy. (pozn. jeden z nich v najbližších dňoch uverejníme).
• uistiť sa (aj dvakrát), že bezpečnostné pásy sú dobre zatiahnuté.
• najbezpečnejšie miesto pre dieťa v autosedačke je na zadnom sedadle v tzv. “detskej bezpečnostnej zóne.” Keďže polovica nehôd osobných vozidiel končí čelným nárazom, ochráni táto oblasť vaše dieťa najlepšie.
• nikdy necestujte s dieťaťom v náručí alebo na kolenách, pretože pri kolízii v danej rýchlosti dieťa neudržíte a môžete ho zavaliť, či udusiť vlastným telom. Výskumy
dokazujú, že už pri rýchlosti 50 km/hod. je hmotnosť dieťaťa pri náraze 25 krát väčšia.
• naše zákony povoľujú prepravu detí na prednom sedadle (mimo autosedačky otočenej protismeru jazdy) až po dosiahnutí veku 12 rokov.
• detskú autosedačku otočenú v protismere jazdy je vhodné používať od narodenia do asi 1 roka. Táto poloha je bezpečná pre dieťa do 10 kg, pretože hlava bábätka vzhľadom k celému telu je priťažká a krčné svaly ešte nie sú také pevné. Detská autosedačka chráni hlavu dieťatka pred náhlym zabrzdením, nárazom alebo v zákrutách, v prípade kolízie, silu nárazu ponesie chrbát autosedačky.
• autosedačku otočnú v smere jazdy používajte pre deti od 1 roka. Autosedačka v smere jazdy poskytuje bezpečnosť, ak je uchytená aspoň v troch bodoch.
• dovezené staré autosedačky zo zahraničia často už nespĺňajú normy a majú vyťahané pásy.
Ako upevniť autosedačku?
Autosedačka sa už podľa názvu používa v aute. Jej inštalácia je veľmi dôležitá a v každom prípade sa musí robiť dôsledne a podľa manuálu. Pri montáži autosedačky teda postupujte podľa návodu. Nemusíte ho mať samozrejme vždy k dispozícii, ale predpis dokonca vyžaduje, aby na boku autosedačky bol schématický obrázkový návod, ako autosedačku správne upevniť.
Umiestnenie autosedačky v aute
Ako najmenej zabezpečené je sedadlo vodiča. Skúste dodržiavať nasledové pravidlá:
• Autosedačka nesmie byť na mieste vybavenom airbagom (neplatí v prípade, že je vypnutý).
• Pred použitím si starostlivo prečítajte návod (musí byť v slovenčine/češtine).
• Presvedčte sa, že autosedačka je pevne upevnená na sedadle a nepohybuje sa dopredu ani do strán.
• Prekontrolujte upínanie bezpečnostných pásov.
• Autosedačka musí celou plochou doliehať k sedadlu.
Pri umiestnení autosedačiek vo vozidle treba rešpektovať jeho technický stav a podmienky, vytvorené na ich rozmiestnenie. Ak auto, napríklad, nemá vzadu tri trojbodové bezpečnostné pásy, nemôžu byť vzadu tri autosedačky. Autosedačka by sa mala z hľadiska bezpečnostného rizika vždy umiestniť dozadu. V prípade montáže autosedačky obrátenej protismeru jazdy na predné sedadlo treba vypnúť airbag spolujazdca, ak sedadlo nie je vybavené senzormi, ktoré dokážu na základe tvaru a hmotnosti autosedačku rozpoznať a airbag deaktivovať. V prípade, že sa airbag nedá vypnúť, je používanie takejto autosedačky na prednom sedadle vylúčené. Dieťaťu totiž pri nehode hrozia smrteľné zranenia. Ak je vpredu autosedačka s dieťaťom, ktoré sedí v smere jazdy, sedadlo musí byť posunuté celkom dozadu.
Najčastejšie problémy pri používaní autosedačiek
Kde robíme najviac chýb?
Experti na detské autosedačky po dlhoročných výskumoch uvádzajú tri základné chyby pri pripútavaní detí:
A) rodič chce ponechať dieťaťu viac voľnosti a nedotiahne pásy dostatočne silno,
B) autosedačka nie je vo vozidle pevne namontovaná,
C) dieťa je priveľmi naobliekané, napr. sedí v aute v hrubej zimnej vetrovke.
Uvádzame najbežnejšie problémy s autosedačkymi v praxi:
Dieťa je príliš veľké alebo príliš malé
Detské zádržné systémy – autosedačky sú navrhované pre deti so špecifickými váhovými črtami. Ak je dieťa príliš veľké do svojej autosedačky, autosedačka ho neuchráni poriadne v prípade nehody, dokonca mu môže spôsobiť vážnejšie problémy. Dieťaťu bude v takejto autosedačke nepohodlne. A ak je dieťa príliš malé, môže sa vyšmyknúť spod pásov a počas zrážky môže byť vymrštené von z auta, alebo mu môžu pásy ublížiť.
RIEŠENIE: Uistite sa, či má dieťa správnu autosedačku vzhľadom na svoju váhu a veľkosť. Nesnažte sa dieťa umiestniť do veľkej autosedačky s úmyslom, že do nej dorastie.
Autosedačka je príliš voľná
Najčastejšie upevňovacie chyby sú, že sa dieťa necháva v autosedačke nepevne pripútané. V prípade nehody bude dieťa hodené dozadu a môže mu to spôsobiť nepríjemné zranenia.
RIEŠENIE: Uistite sa, či je autosedačka pevne pripútaná, podľa inštrukcií výrobcu. Skontrolujte, či je bezpečnostný pás vedený cez správne miesta a otvory na autosedačke a či je správne zatiahnutý. Mnohé bezpečnostné pásy majú automatické uzamknutie pásu, tak sa presvedčte, či je pás pevne napnutý.
Autosedačka nesedí správne na sedadle auta
Tvar sedadiel automobilov sa líši. Niektoré sedačky sú tvarované na bokoch, dĺžka sedákov sa líši. A tak isto sa líšia rozmery základní autosedačiek. Preto sa môže stať, že nie všetky autosedačky pasujú do všetkých áut. Ak autosedačka nesedí správne na sedadle auta, nebolo by dieťa v sedačke bezpečné.
RIEŠENIE: Zvoľte si správnu autosedačku pre vaše auto, požiadajte o pomoc odborníka.
Autosedačku v aute vyskúšajte pred kúpou.
Bezpečnostný pás je krátky a neobopne autosedačku
Dĺžka pásov záleží od modelu auta. V každom prípade obojsmerné autosedačky a autosedačky v protismere jazdy potrebujú dlhšie bezpečnostné pásy ako autosedačky
v smere jazdy.
RIEŠENIE: Pred kúpou skontrolujte, či pás automobilu obopne vašu vybratú autosedačku. Pred kúpou autosedačku vyskúšajte aj pripútať. Niektoré autosedačky majú aj alternatívne vedenie bezpečnostného pásu cez autosedačku a používajú sa v prípade krátkych pásov automobilu. V niektorých prípadoch dokonca musíte nastaviť výšku bezpečnostných pásov v automobile pri dverách (ak to umožňuje vaše auto).
Zlé umiestnenie zakotvenia bodov na pásoch
Niekedy sa stretnete s tým, že umiestnenie alebo prevedenie pásov vám sťažujú prístup k pripútaniu autosedačky a jej bepečné pripútanie. Napríklad sa môže stať, že je upínací bod pásov príliš ďaleko a tak nie je možné upevniť autosedačku dostatočne pevne. Alebo ak jedna časť upínacej pracky (časť, ktorá sa zasúva do upínacieho systému inštalovaná v sedadle auta) je príliš dlhá alebo krátka, môže spôsobiť dotýkanie sa rámu autosedačky a spôsobiť tak poškodenie pracky a následne zle chrániť vaše dieťa.
RIEŠENIE: Skontrolujte si, či je autosedačka vhodná do vášho auta, vyskúšajte ju pred kúpou, prípadne vyberte iný typ.
Zlomenie pracky
Ak upínací bod bezpečnostných pásov – pracka spočíva priamo na ráme autosedačky, je pod veľkým tlakom a v prípade nárazu sa môže zlomiť, prasknúť, či inak poškodiť. V kontakte s autosedačkou a jej rámom má byť iba samotný pás – popruh, ktorý ju celú obopína.
RIEŠENIE: Uistite sa, či ste pripútali autosedačku podľa inštrukcií výrobcu a či bezpečostný pás vedie cez vyznačené miesta na autosedačke.
Airbag spolujazdca v prednej časti auta
Bezpečnejšie umiestnenie dieťaťa v aute je na zadných sedadlách auta. Niektorý rodičia uprednostňujú vozenie detí vpredu na sedadle spolujazdca, kvôli očnemú kontaktu s dieťaťom. V každom prípade je však veľmi nebezpečné umiestnenie dieťaťa v autosedačke v protismere jazdy na predné sedadlo spolujazdca s aktivovaným airbagom. Dieťa je v tomto prípade vo veľmi blízkej vzdialenosti od prístrojovej dosky a v prípade vybuchnutia airbagu by airbag zasiahol dieťa v autosedačke veľkou silou. Umiestnenie autosedačky v protismere jazdy na predné sedadlo s neaktivovaným airbagom (alebo v prípade žiadneho airbagu) nie je až také nebezpečné, no podľa možností sa odporúča dieťa voziť na zadnom sedadle.
RIEŠENIE: Dieťa umiestnite v zadnej časti auta. Ak máte pocit, že dieťa by malo byť pod dohľadom počas jazdy, zabezpečte si dospelú osobu, ktorá bude s dieťaťom v zadnej časti auta. Ak nemáte inú možnosť a musíte dieťa umiestniť na predné sedadlo vybavené airbagom, snažte sa ho deaktivovať /pomocou odborníka/ a sedalo umiestnite čo najďalej od prístrojovej dosky.
Chýbajúci manuál pre autosedačku
Manuál s inštrukciami na upevnenie a používanie autosedačky je nevyhnutný. Bez neho si neviete byť 100% istý, či ste dieťa správne pripútali.
RIEŠENIE: Skúste kontaktovať výrobcu a vyžiadať si nepriložený manuál k autosedačke.
Nektorý výrobcovia uverejňujú manuály k autosedačkám aj na svojich webových stránkach s možnosťou bezplatného stiahnutia.
Bezpečnostné pásy nepasujú vášmu dieťatu
Detské zádržné systémy – autosedačky mávajú aj integrované bezpečnostné pásy, aby pripútavali dieťa k autosedačke. Tieto pásy by mali tesne priliehať, na 1 až 2 prsty od pásu a detského hrudníka. Ak je pás uvoľnený, dieťa môže byť pri náraze vymrštené z autosedačky, alebo samo vyliezť z autosedačky počas jazdy. Pracka upínania nesmie spočívať na brušku dieťaťa, preto treba prestavovať integrované pásy ako dieťa rastie. RIEŠENIE: Uistite sa, či je autosedačka umiestnená v aute podľa inštrukcií v manuáli a či nie sú pásy potočené alebo zamotané. Oblečenie dieťaťa môže tiež vplývať na bezpečné pripútavanie vášho dieťaťa pásmi.
Autosedačka bola v automobile počas nehody
Autosedačka, ktorá už absolvovala autonehodu by mala byť nahradená, aj keď na nej nie je vidno poškodenie. Je totiť možné že jej konštrukcia zoslabla natoľko, že by nedokázala poskytovať rovnakú mieru bezpečia počas ďalšej nehody. Rovnako aj bezpečnostné pásy a pásy, použité pri nehode by mali byť skontrolované, či nedošlo k poškodeniu.
RIEŠENIE: Vymeňte každú autosedačku, ktorá absolvovala niekedy nehodu. Môžete sa prípadne obrátiť aj na poisťovňu, či vaša poistka zahŕňa aj takúto poistnú udalosť.
Stará, second-hand autosedačka
Nie vždy musíte poznať minulosť vašej autosedačky z druhej ruky. Mohla byť svedkom dopravnej nehody a byť oslabená, aj keď škoda nemusí byť viditeľná. Veľmi často však chýba manuál hlavne pri second hand autosedačkách a vy si v tom prípade nie ste istý, či správne inštalujete vašu autosedačku. Takéto autosedačky sú staršie, opotrebovanejšie a nemusia spĺňať najnovšie bezpečnostné kritériá.
RIEŠENIE: Snažte sa kupovať novú autosedačku, no nemusíte práve tú najdrahšiu. Ak nemáte inú možnosť, iba si zaobstarať používanú autosedačku, vyberte si takú, ktorej minulosť si viete zistiť (od rodiny, priateľov). Ale ešte predtým si ju pozorne skontrolujte, trvajte na tom, aby mala manuál, aby vyhovovala parametrom vášho dieťaťa, vyskúšajte ju vo vašom aute a či spĺňa stanovenú normu. Je sporné koľko rokov by mala autosedačka vydržať a ako dlho je používateľná. Existujú dva zdroje, z ktorých jeden uvádza 5 a druhý 10 rokov. Autosedačka staršia než 10 rokov je podľa všetkého nie bezpečná na používanie.
Nie ste si istý, ktorá autosedačka je pre vaše dieťa tá najlepšia
Na trhu je veľké množstvo autosedačiek. No nie všetky sa hodia pre všetky typy áut, niektoré sú kompatibilné s určitými modelmi.
RIEŠENIE: Najdôležitejšie je uistiť sa, či je autosedačka vhodná pre vaše dieťa a váš typ auta (prípadne kompatibilné s vašimi všetkými autami, ak sa rozhodnete jednu autosedačku používať vo viacerých autách). Prelistujte si katalógy, webové stránky, prejdite špecializované obchody a vyberte autosedačku vhodnú pre váhovú kategóriu dieťaťa. Vyskúšajte ju v aute. No nezabúdajte si skontrolovať aj záruku v prípade vrátenia tovaru. Skúste sa vyhýbať nakupovaniu bez vyskúšania. Nezabúdajte, že autosedačka musí spĺňať bezpečnostné normy.
Dieťa si rozopína bezpečnostné pásy
Niektoré deti prechádzajú obdobím, keď sa vyvliekajú z bezpečnostných pásov, alebo si sami rozopínajú pracku pásov počas jazdy. Je to veľmi nepríjemná situácia pre rodiča a vodiča, no pozitívne je, že deti z toho po čase vyrastú. Neodporúčajú sa žiadne úpravy, nakoľko by mohli spôsobiť vážne následky v prípade nehody, no ponúkame vám nasledovné body, ktoré napomôžu prekonať toto obdobie vašich detí:
• Vysvetlite dieťaťu PREČO je potrebné mať zapnuté bezpečnostné pásy – chráni ich to pred úrazom.
• Záležiac na veku dieťaťa, zapásavajte ho počas spievania veselej vymyslenej pesničky o zapásavaní sa v aute a snažte sa čo najveselšie dieťa zapojiť do tejto hry.
• Ukážte dieťaťu, že aj vy si zapínate bezpečnostný pás a môžete si pri tom spievať veselú pesničku.
• Nikdy neštartujte motor, kým si nie ste istý, že dieťa je zapásané, správne zapásané a či ste vy správne zapasaný – prípadne požiadajte dieťa, aby skontrolovalo každého otázkou „Je každý správne zapásaní?“ Buďte PRÍKLADOM pre vaše dieťa a používajte aj vy bezpečnostné pásy.
• Ak je to možné (v prípade výletu, návštevy známych...) povedzte deťom, že ich nezoberiete so sebou, ak nebudú pripútaní, lebo nechcete, aby sa im niečo stalo.
• Ak si dieťa rozopne pásy počas jazdy, zastavte hneď ako je to možné a upozornite dieťa, že sa musí pripútať, aby sa mu nestal úraz.
• Ak si dieťa opakovane rozopína pásy, pretože je nepokojné a nudí sa, zabavte ho pozorovaním krajiny z okna, spievaním, hračkami vhodnými do auta. Ale nezabúdajte pritom, že vodič sa nesmie príliš rozptylovať aktivitami v aute.
• Dôležité je byť ZÁSADOVÝ. Vždy trvajte na tom, aby sa dieťa zapásalo. Nikdy ho nenechajte cestovať autom s prehodeným pásom, akoby bolo zapásané.
Viacej detí ako zádržných systémov
Niekedy sa stretneme so situáciou, keď v aute nie je dostatok bezečnostných pásov alebo autosedačiek pre daný počet pasažierov. To znamená, že niekto musí cestovať bez použitia zádržného systému, bezpečnostného pásu alebo nemôže cestovať.
RIEŠENIE: Najlepším a najsprávnejším rozhodnutím je prevážanie iba toľkých pasažierov, koľko je zádržných systémov alebo bezpečnostných pásov. Nezabúdajte, že autá sú navrhované len pre určitý počet osôb. Ak ste nútený cestovať takto, je najlepšie zapásať najťažších pasažierov, pretože môžu spôsobiť viac úrazov sebe a spolucestujúcim v prípade zrážky.